ORTODONTIJA – tai netaisyklingos dantų padėties ir sąkandžio gydymas.
Kada kreiptis į ortodontą:
Esant viršutinio ir apatinio žandikaulių dydžio neatitikimui ar netinkamam jų santykiui
Veido asimetrija
Apsunkintas kramtymas, kalbėjimas
Nečiaupios lūpos
Liežuvio disfunkcija, netaisyklinga liežuvio padėtis
Kvėpavimas per burną
Piršto čiulpimas ar kiti žalingi įpročiai
Ankstyvas arba vėlyvas pieninių dantų netekimas
Vietos trūkumas ar perteklius dantų lanke
Neįprasta dantų padėtis
Neišdygę nuolatiniai dantys
Virškomplektiniai dantys ar jų trūkumas
Neįprasto dydžio ar formos dantys
Kokio amžiaus apsilankyti pas ortodontą?
Ortodontinis gydymas taikomas bet kuriame amžiuje – vaikams, paaugliams ir suaugusiems pacientams, tačiau pirmą kartą apsilankyti pas ortodontą rekomenduojama 6-7 metų. Ankstyvas ortodontinių anomalijų diagnozavimas ir gydymas būna lengvesnis ir efektyvesnis.
“Pirmą kartą apsilankyti pas ortodontą rekomenduojama 6-7 metų”
Vaikų gydymas skirstomas:
I gydymo fazė. Taikoma vaikams su mišriu sąkandžiu. Šiuo laikotarpiu koreguojami žalingi įpročiai ir jų sukeltos ortodontinės anomalijos, plečiamas viršutinis žandikaulis, koreguojamas sąkandis ortopediniais funkciniais aparatais. Dažniausiai po I gydymo fazės reikia pereiti į II gydymo fazę.
II gydymo fazė. Taikoma vaikams su vėlyvu mišriu ar nuolatiniu sąkandžiu. Šioje fazėje dažniausiai gydymas taikomas breketais siekiant ištaisyti nuolatinių dantų padėtį dantų lanke ir užtikrinti stabilų ir taisyklingą sukandimą.
Žandikaulių augimas yra apspręstas genetiškai, todėl ne visais atvejais ortodontinis gydymas ortopediniais aparatais yra veiksmingas. Tokiais atvejais vaikas yra stebimas skeletinio augimo metu ir ruošiamas ortognatinei operacijai.
Suaugusiems netaisyklingą dantų padėtį galima gydyti bet kuriame amžiuje, tačiau vyresnio amžiaus pacientams ortodontinis gydymas gali būti sudėtingesnis ir užtrukti ilgiau. Priklausomai nuo sąkandžio anomalijos sunkumo gydymas gali būti arba pritaikomasis, arba atliekant ortognatinę operaciją.
“Suaugusiems netaisyklingą dantų padėtį galima gydyti bet kuriame amžiuje, tačiau vyresnio amžiaus pacientams ortodontinis gydymas gali būti sudėtingesnis ir užtrukti ilgiau”
Gydymo būdai:
Nuimami ortodontiniai aparatai.
Nenuimami ortodontiniai aparatai.
Gydymas skaidriomis dantų tiesinimo kapomis.
Paruošiamasis gydymas ortognatinei operacijai. Taikomas artėjant pilnametystei ar suaugusiems pacientams.